Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Prof.Dr. Mustafa Güler

 

Dünya, güneş ve ayın magnetik alanı vardır. İnsanlar bunların etkisi altında yaşarlar. Bütün canlı hücrelerinde biomagnetik özellik vardır. Hücrenin elektromagnetik yükü çalışmasını sağlar.

Stres, olumsuz düşünceler, travma ve kazalar, dengesiz ve yanlış beslenme, temel besin maddelerinin eksikliği, düzensiz hayat tarzı, egzersiz eksikliği, sigara, alkol vb. zararlı alışkanlıklar, rastgele ve aşırı ilaç kullanımı, enfeksiyonlar, hormonal düzensizlikler, çevre kirliliği, dünya, güneş ve ayın elektromagnetik sahasındaki değişmeler, ağır metaller, kozmik radyasyon, radyoaktif maddeler, elektrikli-elektronik cihazlar, TV, radyo, bilgisayar, ütü, buzdolabı, telefon elektromagnetik alanı bozan faktörlerdir.

Biyomagnetizmanın bozulması ve yaşlanma hücreyi olumsuz etkiler. Hücre zar potansiyeli düşer. Hücre metabolizması bozulur. Doku ve organların metabolik ve enzimik faaliyetleri yavaşlar. Hastalıklar ortaya çıkar. Tedavide, çok düşük şiddetli, kişiye özelleştirilmiş, pulzatil elektromagnetik impulslar kullanılır. Bu impulsların frekansı hücre zarının dış ve içinde bulunan iyonların frekansına uygundur (siklotronik frekans). Magnetik alan ile tedavide vücudun belli bölgelerine magnetik etkili özel araçlar yerleştirilir (yatak, yastık, sandalye, kemer, kolye, bilezik, tabanlık, bel ve boyun korseleri, kafa bandı). Magnetik alan üreten cihazlarla, magnetik sular içilerek, vücuttaki meridyenlere magnetik cihaz ve iğneler konularak da (akupunktur) tedavi mümkündür. Yaşlılara, kadınlara, kronik vakalara, yakın organlara düşük doz; gençlere, erkeklere, akut vakalara, derin organlara yüksek doz uygulanır. Hamilelerde kullanılmaz. Ağır kalp hastalarında, kalp pili olanlarda ve epileptik hastalarda dikkatli olunmalıdır.

Hasta aç olmalı, tedaviden 20 dakika önce su içmelidir. Tedavi, hasta oturur veya yatar pozisyonda, elbisesini çıkartmadan uygulanır. Alçı ve metal implantlar engel değildir. Tedavi süresi 5-45 (ortalama 12-20) dakikadır. Genellikle 10 seans yeterlidir. Gün aşırı uygulanır. Günde 1, gerekirse 2-3 tedavi uygulanabilir. Yılda 2-3 kez tekrarlanabilir. Tedavi süresince günde 2-3 litre su içilmeli, asitli gıdalardan uzak durulmalı, sigara ve 2 fincandan fazla kahve içilmemelidir. Hastaların %50’si tedaviyi hisseder; ellerde karıncalanma, baş ağrısı, bulantı olabilir.

Magnetik alan tedavisi ile genel iyilik hali olur, psişik durum dengelenir, hormon yapımı artar, endokrin sistem dengelenir, bağışıklık sistemi güçlenir, iltihabî olaylar azalır ve yavaşlar, ağrı eşiği yükselir, ağrılar azalır, kaslar güçlenir, kas spazmı azalır, spor sakatlanmalarının iyileşmesi hızlanır, mide bağırsak fonksiyonları düzelir, cilt metabolizması hızlanır, pigmentasyon ve cilt elastikiyeti artar, allerjik olaylar hafifler, kolesterol ve trigliserit düşer, kan şekeri düzenlenir, kemik ve kıkırdaklar güçlenir, dejeneratif olaylar yavaşlar, kullanılan ilaçların etkinliği artar.