Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Ayla Örsan

Masaj, fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamak amacıyla bilinçli ve sistemli yapılan manipülasyonlardır.

İlkyardım masajı, insanın içgüdüsel olarak yaptığı hareketlerdir. Ağrıyan uzvumuzu ovalamak, ağrıyan başımızı tülbent vb birşeyle sıkmak öksürdüğümüz zaman sırtımıza vurmak gibi. Vücudumuz daima bizi uyarır.

Günümüzde uygulanan klasik masaj (Rus-İsveç masajı) 19.yüzyılda şekillenmeye başlamıştır. 1894 yılında İngiltere'de masaj okulları açılmıştır. Almanya'daki Hoffa (1859-1907) ekolünü Türkiye'ye getiren kişi rahmetli Prof.Dr. Ahmet Hamdi Turgut’tur.

Kanser, varis, açık yara, cilt hastalıkları, ateşli hastalıklar,kalpte pil varlığı, hamilelikveteşhisi konmamış hastalıklardamasaj yapılmaz. 


Shiatsu

Akupunktur noktalarına baskı ile yapılır. Baş ağrısı ve mide bulantısında baş ve işaret parmağının ayrım noktasına baskı; baş ağrısında alın şakak elmacık kemiklerinin birleştiği göz kenarındaki noktaya baskı; uykusuzlukta ayak baş parmağına baskı; bebeklerdeki gaz probleminde abdomende saat yönündeki sıvazlama iyi gelir. Bacaklardaki yorgunluk ve ödem için suya tuz atıp ayaklar bekletilir.


Refleksoloji
Ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları bulunduğu, bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu ilkesine dayalıdır. Parmak uçları beyni temsil eder. Kan dolaşımını hızlandırmak için çıplak ayakla yürümek faydalıdır.