Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Aysun Güzel

Rosmarinus officinalis (Biberiye) çiçek suyu, cildi canlandırır ve temizler. Kan dolaşımını tetikler ve cildi aktive eder. Ferahlatıcı özelliği nedeniyle tıraş sonrası için idealdir. 7 yaş altı çocuklar için uygun değildir.

Pelargonium graveolens (Itır) çiçek suyu, rejeneratif özelliği ile cildi yatıştırır ve iritasyonların giderilmesine yardımcı olur. Makyaj temizliğinde idealdir. Çizik ve sıyrıklara uygulanır.

Anthemis nobilis (Papatya) çiçek suyu, tahriş olmuş ciltlerin bakımında ve bebek pişiklerinde kullanılır. Saçlara uygulandığında saç renginde tonlama yapar.

Rosa x damascena (Gül) çiçek suyu, güzel kokusu, tazeleyici ve sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı tercih edilir. Kuru ciltleri yumuşatır, nemlendirir.

Hamamelis virginiana (Cadı fındığı) çiçek suyu, epidermisin kan damarlarına etki ederek cildi sıkılaştırır ve yeniler. Sarkmış ciltlerde toparlayıcı olarak kullanılır. Güzel kokusu, ve tazeleyici özelliğinden dolayı tercih edilir. Kuru ciltleri yumuşatır, nemlendirir.

Citrus aurantium var. amara (Portakal) çiçek suyu, gözenekli ve siyah noktalı ciltler için uygundur, cildi nemlendirir, yeniler, yağ dengesini sağlar, rahatlatır.

Helichrysum italicum (Ölmezçiçek) çiçek suyu, hücre yenileyici ve doku onarıcı özelliğinden dolayı yıpranmış ve lekeli ciltlerde idealdir. Kuvvetli bir kokusu vardır.

Lavandula angustifolia (Lavanta) çiçek suyu, arındırıcı özelliğe sahiptir. Yağlı ciltlerde dengeyi sağlar, akneye meyilli ciltlerde kullanılır. Bit formülünde ve sinek kovucu formülünde yeralır. Saç derisini temizler ve saç köklerini güçlendirir.

Centaurea montana (Mavi kantaron - peygamber çiçeği) çiçek suyu, antienflamatuar ve antioksidan özellik taşır. Özellikle uzun saatler bilgisayar karşısında çalışan gözlerdeki yorgunluk ve şişkinliğe iyi gelir.