Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Ayşe Yücel

Nefes Eğitmeni / Inspirational Breathwork Enstitüsü

 

Yaşamın merkezi:Nefes

Bütün yaşam tecrübemiz ilk nefesimiz ve son nefesimiz arasında gerçekleşir. Hayatta hiç birşey nefes kadar gerekli değildir. Nefes alıp vermenin kendiliğinden gerçekleştiğini ve nefes alma şeklimizin yeterli olduğunu düşünsek de, araştırmalar çoğumuzun nefes alışkanlığının sınırlı olduğunu gösteriyor. Tamamen açık bir diyafram nefesine sahip değilsek, kendini oksijenle yenileyen hücrelerimize ihtiyaçlarımız doğrultusunda çalışabilmesi için gerekli oksijeni veremiyoruz demektir. Bu bilgilere hepimiz aşina olsak da pek azımız nefesimizin nasıl hissettiğimiz, düşündüğümüz ve yaşadığımızı, yaşamımızın tamamına ait tecrübemizi belirlediğinin farkındayızdır. Nefes her anlamda tüm yaşam tecrübemizin merkezidir. Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz. Bunu keşfettiğimizde, sadece sağlığımızı değil, tüm yaşamımızı dönüştürecek, güçlü, basit doğrudan bir araç olarak nefesi tekrar hatırlarız..

Modern ve gelişmiş bir arınma ve yenilenme uygulaması olan İlham Nefesi (Inspirational Breathwork) belirli bir nefes alma şeklini kullanarak geçmişte yaşanmış ve baskılanmış travmaları temizler, fiziksel düzeyde canlanma ve hücresel seviyede dönüşüm sağlar. Sınırlı nefes alışkanlıklarının açılması ile doğal, tam diyafram nefesinin kalıcı hale gelmesini mümkün kılar.

İnsanların hayatlarında, travmatik ya da nahoş birşey olduğunda nefeslerini tutması, üzerinde birçok araştırma yapılmış ilginç bir gerçektir. Bilinçaltımız bizi bu travma ya da kötü olayı hissetmekten korur. Bu, anlık olarak iyi birşeymiş gibi gelebilir, ancak kısa bir an bile olsa nefesin tutulmasıyla o anın negatif enerjisi içimize girer ve hücre hafızasında depolanır, bilinçaltımız tarafından kontrol edilmek üzere orada kalır.  Bu kısılmış kalmış enerjilerin hücre fonksiyonu ve sağlığı üzerinde etkisi büyüktür ve bilinçli yaşam deneyimimizi olumsuz etkiler.  İlham Nefesi sürecinde, oksijenin yüksek vibrasyon enerjisi, özel nefes alma yöntemiyle elektro manyetik frekansımızı (EMF) çok yüksek bir seviyeye çeker ve fizik yasaları doğrultusunda bu düşük enerjiler kalıcı olarak oksijenin yüksek vibrasyon enerjisine uyumlanır; bu şekilde bilinçaltımızı geçmişin yankılarından temizlemiş oluruz.

Böylece doğal nefesimiz, artan miktarda fiziksel canlılık ve enerji getirdiği gibi, negatif düşüncelerden ve baskılanmış duygulardan özgürleşmemizi, bolluk içinde yaşamamızı, ilişkilerimizi şifalandırmamızı, stresi azaltmamızı, her seviyede güçlenmemizi sağlayan bir rehberlik sunar,  özümüze dair farkındalığın gelişmesini destekler. Tüm doğu ve batı dinlerinde ve ruhani hayat tarzlarında nefes, ilahi olana ulaşmakta en direkt ve güçlü yol olmuştur. Bizler fiziksel bedenimizde nefesimizin izini ararken, bütün varoluşta kim olduğumuz ve ne olduğumuza ilişkin soruların da cevaplarını kendi içimizde bulmaya başlarız. Varoluşumuza ve hayata dair anlayışımız derinleşir. Nihai olarak ilham, huzur, sevinç, tatmin ve aydınlık hayatta ifade bulmaya başlar.

Günlük 100 Neşe Nefesi çalışması

Nefes alışkanlıklarımızın ne olduğu, hayatımızı nasıl etkilediği ve nasıl dönüşebileceği, Inspirational Breathwork Enstitüsünün sertifikalı eğitmenleri tarafından öğretilmektedir. Bununla birlikte, kendi başımıza uygulayabileceğimiz ve günlük yaşamımızın bir parçası haline getirebileceğiniz basit ve etkili bir uygulama vardır. Bu “100 Neşe Nefesi” çalışması her gün sabah, akşam veya herhangi bir saatte yapılabilir.

Sırtınızı yaslayacak şekilde oturun, gözlerinizi kapayın ve bir elinizi göbek deliğinizin hemen altına ötekisini ise göğsünüze koyun. Ağzınızı açın ve önce karnınızdaki elinizin hareketini hissedecek şekilde nefes alın. Diyaframınızı kullanıyorsanız önce karın bölgeniz yükselir daha sonra ciğerleriniz havayla dolar. Nefes verişiniz tamamen rahatlamış, derin bir iç geçirme gibi eforsuz olsun. Böyle nefes alırken nefes alışınız uzun, nefes verişiniz kısa ve bir deniz dalgası gibi sürekli olmalıdır. Alış ve veriş sırasında duraksama yer almaz. Ağızdan nefes alın ve ağızdan nefes verin, ağız sürekli açık kalsın. Çalışmanın kendinizi çok zorlamadan olabildiğince çabasız ve basit kalmasına dikkat edin.. Ritim olarak 2-4 sn nefes alma, 1-2 sn nefes verme süresi gibi düşünebilirsiniz. Her nefes alışınızda yaşam sevincini ve hak ettiğiniz tüm sevgiyi içinize davet edin, her nefes verişinizde artık ihtiyacınız olmayanı serbest bırakın, tamamen rahatlayın. Bu şekilde 100 tane nefes alarak çalışmayı tamamlayabilirsiniz.  Bittikten sonra kendinize biraz sessiz bir zaman sunarak içinizde oluşan herhangi bir duyumun farkındalığını yaşayabilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken, başınızın dönmesi ve ellerinizin uyuşması normaldir.  Çalışma süresini 2-3 dk ile sınırlı tutun. Çalışma sonrasında içinizden yükselen neşe, hafiflik ve berraklık duygularının tadına varın.