Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Suada Congar

 

Reiki, bütün canlıların içinde ve çevresinde sınırsız miktarda bulunan temel hayat gücüdür. Kaynağının evrenin yaradılış noktası olduğunu söyleyebiliriz. Bütün canlılar bu enerji ile yüklenmiş olarak doğarlar, fakat yıllar geçtikçe enerjinin vücudumuza girişini sağlayan kanal kirlenip tıkanır. Yaşadığımız kötü olaylar ve dış dünyadan aldığımız negatif etkiler vücudumuzun her bir hücresinde hafızaya alınır ve bizi fiziksel-ruhsal olarak etkiler.

Reiki, insanı fizyolojisi ve ruhsal yapısıyla bir bütün olarak ele alır. Bağışıklık sisteminde oluşan uyumsuzluk ve yetersizliklerin bütün rahatsızlıkların kaynağı olduğunu öğretir. Rahatsızlığın kaynağına inerek bağışıklığın evren enerjisiyle kuvvetlendirilmesini sağlar. Sağlıklı olduğu varsayılan kişilerde düzenli Reiki uygulamaları, rahatsızlıkların oluşmasını önemli ölçüde önlemektedir.

Yetkinlik düzeyine ulaşmış bir Reiki Master’ın yaptığı, vücudun enerji kanalını temizleyerek açmak, şakra dediğimiz enerji merkezlerine güçlü enerji yollayarak bunları uyandırmak ve enerji akışına hazır duruma getirmektir. Bu işlemi takip eden 21 gün içinde öncelikle kendi kendimize enerji veririz. Böylece vücut kendini yeniler, vücutta birikmiş toksinler ter, idrar ve dışkı yoluyla atılır. Reiki, organik tedavi yapanlar tarafından destekleyici olarak kullanılabilir. Bir fizyoterapist Reiki kanalı ise, zaten kendi başına yararlı olan masajın şifa gücü, ellerinden akan Reiki’nin etkisiyle artar.

Ülkemizde sadece birkaç Reiki Master’ın bulunması, yabancı ülkelerden düzenli aralıklarla gelen bazı Master’ların Master yetiştirmek yerine gelir kapılarını açık tutmayı düşünmeleri ve “en doğru teknik benimki” tartışmaları bu tekniğin yaygınlaşmasını engellemektedir. ABD’de hastahane ve kliniklerde lisanslı ve kadrolu şekilde çalışan ‘Reiki Practitioner’ sayısı 200.000’i aşkındır.