Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Gizem Altın Nance

Buğday Derneği İletişim Direktörü

 

Victor Ananias..

Buğday hareketinin öncüsü, Buğday Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias’ı Mart ayında beklenmedik bir şekilde kaybettik. “Victor’u en iyi yine Victor anlatır” diyerek seminere Victor’un 13 dakikalık videosu ile başladık. Victor, elinde bir tohumla, Buğday’dan ve bütünsel ekolojik yaşamdan bahsetti, yaşamı dönüştürecek çözümler önerdi. Lafı dönüp dolaştırıp hep tohumda bağladı.  Tüm çözümün iyi bir tohumda olduğuna inanıyordu.

 

TaTuTa..

2003 yılında kurulan TaTuTa ağı, yurt içi ve yurt dışından gönüllü ve misafirlerin Türkiye’nin dört bir yanındaki ekolojik yaşam alışkanlıklarını uygulayan çiftlikleri ziyaret edebilmeleri üzerine kurulan bir sistem. TaTuTa sayesinde, normal şartlar altında birbirlerini tanıma ve anlama fırsatı bulamayan üretici ve kullanıcılar bir araya geliyor ve birlikte çalışıyorlar.

Gönüllü olarak gidenler bir hafta boyunca çiftlikte çalışıyor, yiyecek ve kalacak yer için herhangi bir ücret ödemiyorlar. Misafir olarak gidenlerse çiftliklerin kendi belirledikleri ücreti ödeyerek, kırsal yaşamı gözlemleme ve dilerlerse katkıda bulunma fırsatı buluyorlar. Çiftliklerin ortak paydası, ekolojik yaşam alışkanlıkları; ancak büyüklükleri, çalışmaları, üretim kapasiteleri birbirlerinden çok farklı.

TaTuTa ağına yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da gönüllü ve ziyaretçiler geliyor. Bu sayede farklı kültürlerden ve coğrafyalardan gelen insanlar, kırsal bir ortamda birlikte çalışma ve üretme imkanı buluyorlar.

TaTuTa’ya her ay yeni çiftlikler katılıyor. Buğday Derneği, proje süresi bittiğinden dolayı bütçe desteği olmayan TaTuTa ağına yeni çiftlikler eklemek, var olan çiftlikleri ziyaret etmek amacıyla yaratıcı fon bulma çalışmaları yapıyor. Bunlardan biri, sevgili Victor’un da koşmayı planladığı Runtalya maratonuydu. Maratonda koşan Adım Adım koşucuları, TaTuTa ağına yeni çiftlik eklemek için bağış topladılar. Toplanan parayla, ağa 40 küsur yeni çiftlik eklemek mümkün olacak. Benzer şekilde Slow Food İstanbul konvivumları TaTuTa’ya destek için bir kahvaltı düzenlediler, kahvaltıda toplanan bağışlarla bir yeni çiftliği daha ağa eklemek mümkün olacak.

Buğday Derneği ekibi, 2011 yaz aylarında TaTuTa ağına yeni çiftlikler eklemek üzere tüm Türkiye’yi dolaşacak. Bu çiftliklerinden biri olmak veya gönüllü/misafir olarak TaTuTa çiftliklerini ziyaret etmek için: www.tatuta.org