Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Psk.Dr. Davut İbrahimoğlu

 

Çin ve Sovyet sosyalist rejimlerinde bioenerji metodunu uygulamanın cezası hapisti. Gürcü doktor Djuna Davitaşvili bu metodu Brejnev’in tedavisinde kullandıktan sonra yasak kalktı. Bioenerji merkezleri, enstitüler açılmaya başladı.

Bioenerji bütün canlılarda bulunduğu varsayılan iyileştirici bir güçtür. Evrensel enerji alanı “aura” yüzyıllar boyunca gözlemlenmiş ve araştırılmıştır. Her uygarlık ona ayrı bir isim vermiştir: evrensel enerji, kozmik enerji, yaşam enerjisi, çi / ki, prana.

Kozmik enerji tepeden girer ve şakralar vasıtasıyla bedene dağılır. Fazlası el ve ayak uçlarından çıkar. Herhangi bir nedenle şakralar kapanırsa enerji dağılmadığı için o bölge beslenemez ve hastalık ortaya çıkar.

Vücutta yedi ana şakra vardır ve her şakra bir salgı beziyle ilgilidir.

Alın şakrası (Üçüncü göz): Hipofiz bezi ile bağlantılıdır. Rengi çivit mavisidir. “Üçüncü göz şakrası” olarak da bilinen bu şakra, iki kaşın ortasında yer alır. Sezgilerimiz, durugörümüz ve hayalgücümüz için gereken enerjiyi sağlar.

Gırtlak şakrası: Tiroid bezi ile bağlantılıdır. Rengi parlak mavidir. Boğazımızda yer alır. Sanatsal yaratıcılığımız ve kendimizi ifade etmemiz için gereken enerjiyi sağlar.

Güneş sinir ağı: Pankreas bezi ile bağlantılıdır. Rengi sarıdır. Duygusal bedenimizle bağlantılı olup arzularımızı, yaratıcılığımızı ve ilişkilerimizi yönlendirir. Kişisel güç, irade, özsaygı duygularımız bu şakra ile ilgilidir.

Haç şakrası: Böbreküstü bezleri ile bağlantılıdır. Rengi turuncudur. Karın bölgesinin altında yer alır. Bağlantılı olduğu element sudur ve cinsellik duyumları ile ilgilidir. Dengeli çalışması, duyumsal yoğunluk, cinsel doyum ve değişimi kabul etme becerisi olarak tezahür eder.

Kalp şakrası: Timus bezi ile bağlantılıdır. Dokunma duyumuzu kontrol eder, sevgi ve şefkat duygularımız ile ilgilidir. Bağlantılı olduğu element havadır. Dengeli çalışması, sevgi, şefkat, barış ve güçlü bir adalet anlayışı olarak tezahür eder.

Kök şakrası: Üreme organları ile bağlantılıdır. Rengi kırmızıdır. Bu şakra belkemiğimizin sonuna bağlı olup bacaklarımızın arasından yere doğru yönelir. Bağlantılı olduğu element topraktır ve yaşama içgüdüsü, bedene ve fizik plana bağlılık eğilimi ile ilgilidir. Yaşama isteğimizi ve canlılığımızı destekler. Dengeli çalışması, bedensel sağlık, güvenlik duygusu ve yaşama sevinci olarak tezahür eder. Bu şakra cinsel beze tekabül eder.

Tepe şakrası: Hipofiz bezi ile bağlantılıdır. Rengi mordur. “Taç şakra” olarak da bilinen bu şakra, saf farkındalık olarak bilinen bilinç seviyesine karşı gelir. Beş duyunun algılayamadığı zaman-mekan ötesi birlik alemiyle bağlantılı noktamızdır. Bilgelimizin ve ruhsallığımızın gelişmesi ve anlayışlılığımızın artması için gereken enerjiyi sağlar.

Bioenerji, sinir sistemi ve salgı bezleri üzerinde etkili olduğu için bütün hastalıklarda, özellikle psikosomatik hastalıklarda etkilidir. Program dört bölümden oluşur. Her tür kimyasal ilacın kullanılması yasaktır.

Bioenerji: Tedavi, her hastanın kişisel özellikleri göz önüne alınarak yapılır. Çok ağır vakalarda 3-4 bioenerjist aynı anda müdahale eder.

Grup terapisi: Diğer adı “iklim tedavisi”dir. Meditasyon yöntemi kullanarak 20-30 hastanın bir araya getirilmesiyle uygulanır. 21 gün sürer.

Kişisel terapi ve kemik düzeltilmesi: Bioenerji kullanılarak kemik yapısı düzeltilir.

Perhiz: Bedenin atıklardan temizlenmesi ve kendini idare etme sisteminin yerleştirilmesi için yapılır.

Beyinde salgılanan ve “endorfin” denen doğal morfin, bildiğimiz morfinden en az yüz kez daha güçlüdür. Kişinin ızdırabını dindirmesine yardımcı olur. İnsanlar ne kadar pozitif düşünürse bağışıklık sistemi o kadar güçlenir.