Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Dr. Batbayar Chimidtseren

 

Vakum, polikarbondan yapılmış kupaların vücudun belli bölgelerine yapıştırılıp çekilmesi suretiyle uygulanan bir tedavi yöntemdir. Halk hekimliğinde önemli bir yere sahip olan vakumla tedavi yöntemi -genellikle bardak veya şişe ile uygulandığı için- halk arasında “bardak çekme” veya “şişe çekme” diye bilinir.

Omurganın yanlış kullanımı, kronik stres gibi nedenlerden dolayı fazla kasılan ve gevşeyemeyen kaslar sürekli laktik asit üretir. Aynı nedenlerden dolayı bozulan kan dolaşımı, yorgunluk ve ağrı yapan bu maddeleri o bölgeden uzaklaştıramaz. Böylece hücreler arası sıvı, atık madde deposuna dönüşür ve bir süre sonra kronik ağrı-kas spazmı-kronik ağrı kısır döngüsü oluşur. Bu tip şikayetlerde kullanılan kas gevşetici ilaçlar, kas spazmının oluştuğu bölgeye ulaşamadıkları için problemi çözemezler. En doğru çözüm, bölgesel ve direkt uygulama yapmaktır; bunun için en uygun yöntemlerden biri vakumla tedavidir.

Vakumla tedavide, kupaların ortasına yerleştirilen manyetik çubuklar akupunktur noktalarına yerleştirilip çekilir. Bu uygulama, ciltaltı kan dolaşımını ve vücut enerjisini arttırır, mekanik etkisi sayesinde kasları gevşetir, sinirleri ve kemikleri rahatlatır, akupunktur noktalarının uyarılmasından dolayı akupressür (iğnesiz akupunktur) etkisi elde edilmiş olur. Vücuttaki kan dolaşımı, elle masaj yöntemiyle 60 kat, vakumla tedavi yöntemiyle 200 kat arttırılabilir. Seanslar yaklaşık 15 dakika sürer. Çabuk etki eden, etkisi uzun süre devam eden, kolay, tramvatik olmayan, yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. Bu özellikleri dolayısıyla, aşağıdaki durumlarda başarıyla kullanılmaktadır:

- Fibromyalji

- Myofasiyal ağrı sendromu

- Omurga çevresinde oluşan, neredeyse kıkırdak doku sertliğindeki kas spazmları

- Bel ve boyun fıtıkları

- Migren ve çeşitli tipteki baş ağrıları

- Solunum yolu enfeksiyonları

- Ağrılı adet görme

- Erken boşalma

- Stres

- Yorgunluk

- Uykusuzluk

- Selülit

Hastaların güvenliği açısından, kullanılan vakum aletleri her seans sonunda mutlaka sterilize edilmelidir.