Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Ev tıbbı seminerleri, atölye çalışmaları,
çocuk programları, staj imkanları, yayınlar..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Geleneksel Tıp Festivali 2012

9 haziran
17:30 Mesir macunu dağıtımı
18:00 Sergi açılışı: TürkKızılayı - Halûk Perk Koleksiyonu 
 
10 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Ekolojik Ev Yapımı / Eğlenbilim
13:00 Yaz İçecekleri atölyesi / Tülay Battal
15:30 Hayvansal Gıdalardaki İlaç Kalıntılarının İnsan Sağlığına Etkisi / Vet.Dr. Can Demir
16:00 Türkiye'de Arıcılık, Sorunları ve Çözüm Önerileri / Yrd.Doç.Dr. Meral Kekeçoğlu
 
11 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Doğal Boyama / Elgin Karadağ
13:00 Karakalem Tekniğiyle Bitki Çizimi atölyesi / Hülya Korkmaz
15:30 Duruş ve Hareket Uygulamaları atölyesi / Dr. Ethem Hakan Eraltan
16:00 Doğu Anadolu’daki Tıbbi Bitkilerin Kullanımı / Yrd.Doç.Dr. Ernaz Altundağ
 
12 haziran
13:00 Çocuk programı: Müzikle Anlaşmak (5-9 yaş)/ Yrd.Doç.Dr. Nevin Eracar, Orkun Yontar
15:00 Çocuk programı: Müzik Duyguları Nasıl Anlatır (10-13 yaş)/ Yrd.Doç.Dr. Nevin Eracar, Orkun Yontar
17:00 Çocuk programı:Müzikle Yaşam Oyunları (14 yaş ve üzeri) / Yrd.Doç.Dr. Nevin Eracar, Orkun Yontar
13:00 Ahşap Oyuncak atölyesi / Bedia Tülüler
15:30 Minyatür Ekosistem (Terrarium) Yapımı atölyesi / Ziraat Y.Müh. Furkan Tınmaz 
 
13 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Doğada Hayatta Kalma / Kutsal Zafer Şahin
13:00 Kozmetikte Doğal Boyar Maddeler atölyesi / Prof.Dr. Recep Karadağ
15:30 Sanat Terapi atölyesi / Yrd.Doç.Dr. Nevin Eracar
16:00 Zeytinyağlı Yemek Kültürümüz - Zeytine Güzelleme / Nedim Atilla  
 
14 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Tohumdan Sofraya / Olcay Bingöl
13:00 Doğal Turşu atölyesi / Sema Temizkan
15:30 Tekstilde Bitkisel Lifler atölyesi / Prof.Dr. Telem Gök Sadıkoğlu
16:00 Gıda Alırken ve Saklarken Dikkat Edilecekler / Yrd.Doç.Dr. Filiz Aksu 
 
15 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Böceklere Yakın Bakış / Eğlenbilim
13:00 Şerbet ve Hoşaflar atölyesi / Elif Ayla
15:30 Evde Doğal Çözümler atölyesi / Arzu Yakut
16:00 Çocukları Tehdit Eden Zehirler / Doç.Dr. Ömer Demir
 
16 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Kuş Evi Yapımı / Eğlenbilim
13:00 Ekmek Yapımı atölyesi / Emine Şahin, İpek Kuşçu
15:30 Çiğ Gıda Tüketimi / Alev Özderici
16:00 Böcekler İçin Çevre Dostu Öneriler / Zir.Y.Müh. Füsun Tezcan
  
17 haziran
13:00, 15:00, 17:00 Çocuk programı: Drama: Ya Arılar Olmasaydı / Yrd.Doç.Dr. Meral Kekeçoğlu
13:00 Kuş Gözlemi atölyesi / Yrd.Doç.Dr. Mustafa Kaya
15:30 Dermokozmetikte Kullanılan Bitkiler / Yrd.Doç.Dr. Aysun Çetin
16:00 İşitme Engelilerin Dili: İşaret Dili / Muammer Ay, Neslihan Kurt