Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi
ekosistemimizin farkına varmak için fırsat sunuyor..

Kimyasal katkısız yetişen 700'ü aşkın tıbbi bitki,
sera, herbarium, laboratuar..

Sağlık Çevre Okulu, staj imkanı, yayınlar,
tez-proje ve kurum destekleri..

Geçmişle bugünü buluşturan
geleneksel tıp festivali..

Biyoçeşitliliğin korunup geliştirilmesine,
tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımına katkı..

Hayrettin Akay

Enerji ilk maddeye dönüştü. Bütün maddi âlem çift kutuplu olarak ortaya çıktı. Aktif enerji olarak sıcak ve soğuk, pasif enerji olarak nem ve kuruluk oluştu. Aktif ve pasif enerjetik elementler böylece kararlı hale geldiler. Aynen ‘gün’ olabilmesi için hem aktif gündüze hem pasif geceye ihtiyaç olunduğu gibi.

Enerjetik olarak kararlı bu dört yapı dört elementi oluşturdu. Bu dört element dört temel enerjiye izafe edildi:  Ateş - sıcak ve kuru, su - soğuk ve nemli, hava - sıcak ve nemli, toprak - soğuk ve kuru. Dört elementin farklı karışımları mizaçları ortaya çıkardı. Her varlığın ve oluşun bir mizacı var.

 İnsan bedenindeki her unsurun, duygu ve hislerin, aklın mizaci özellikleri vardır. Dört elementin insandaki karşılıkları dört unsurdur: hava - kan, ateş - safra, toprak – sevda, su - balgam. Her insanda bu dört element de bulunmakla birlikte göreceli olarak baskın olanlara göre isimlendirme yapılır.

Mizacı altı şey etkiler: çevre ve hava, yiyecek ve içecek, fiziksel egzersiz, uyku ve uyanıklık, duygu ve düşünceler, vücutta alıkoyma ve vücuttan çıkartma.

İnsanın sağlıklı bir hayat sürmesi ve etrafındaki insan ve diğer varlıklarla iyi ilişki kurması için mizacını bilmesi ve onu etkileyecek unsurları dikkate alması gerekir.

İnsanın hayatı mizacı ile uyum halinde olmalıdır ki dengesini koruyabilsin. Yoksa dengesi bozulur ve kararsız bir yapı oluşur. Buna bağlı haller, duygular, düşünceler davranışlar ve hastalıklar ortaya çıkar.